בימים אלו כולנו מתמודדים עם סיטואציה לא מוכרת של חשש מהתפשטות מגפה עולמית. תקופה זו מאופיינת בתחושת אי ודאות רבה, הן בשל מאפייני המחלה והיקפיה והן בשל דרכי ההתמודדות מולה, שאינן מוכרות לנו ממצבים קודמים. זוהי מציאות חדשה אשר עצרה את השגרה, ההרגלים השתנו, הרצף נשבר והמצב מעורר רגשות של לחץ, בלבול, אי ודאות וחרדה ברמות שונות. יש לזכור כי  התחושות הללו הן נורמליות למצב הלא-נורמלי שנוצר, והן יחלפו מעצמן בתוך זמן קצר, לאחר חלוף הסכנה.

הימים האלו פוגשים אתכם כמשפחה וכהורים, והילדים של כולנו נמצאים בלב הסערה.

הם מוצפים במידע ולעיתים, במידע רב מדי. צריך לזכור כי המידע לא מתווך, מה שמקשה על יכולתם לאזן ולהתמודד בצורה יעילה. הם עלולים לפתח קושי, חשש, שיכול להתבטא בשינויים התנהגותיים ועלולים ליצור חוויות של חוסר אונים. ריכזנו עבורכם מספר נקודות שיוכלו להקל על ההתמודדות של הילדים – ושלכם.

  1. יש לתת מידע פשוט, מארגן ומרגיע אודות המצב ולהימנע ממידע יתר או מדרמטיות יתר לגבי חומרת המצב.היצמדו לעובדות והסתמכו אך ורק על מידע אמין. שיח בגובה העיניים פתוח וגלוי מותאם גיל מאנשים משמעותיים, יוריד את החשש ויאפשר רגיעה.
  2. שגרה וסדר מסייעים בהשבת תחושת ביטחון. מומלץ על בניית סדר יום ברור וקבוע, שבו משולבות הן פעולות שהילד אוהב והן פעולות המסייעות בהפגת מתח. שתפו את הילדים או תכננו ביחד עד כמה שניתן את הלו"ז השבועי. ידיעה מפחיתה חששות וסדר יום ייתן מענה לחוסר וודאות.
  1. שמירה על אורח חיים בריא כולל תזונה, שינה, שתייה, פעילות גופנית (במידת האפשר) והרגלי שגרה ככל הניתן.
  2. מציאת תעסוקה מהנה, לדוגמא: תשבצים, משחקי מחשב, סריגה, סידור תמונות, ציור, וכן כל דבר שגורם להנאה.מתן תפקידים שונים ועזרתם בתפעול הבית יעזרו להם להרגיש מועילים ותחושת המסוגלות שלהם תעלה.
  1. שמירה על קשרים חברתיים – כעת, כששגרת ביה"ס הופרה והילדים בבית, קיים חשש לתחושת ניכור ובידוד. חשוב להזכיר לילדים לשמור על קשר עם חבריהם באמצעי התקשורת השונים.
  1. היעזרות במעגלי התמיכה הטבעיים, אם במפגש ישיר במידת האפשר. במידה וקשר ישיר אינו אפשרי מומלץ להיעזר באמצעים טכנולוגיים כמו למשל: שיחת וידיאו בווטסאפ.
  1. "תקלילו" את האווירה ותתבלו בהומור. האווירה בבית בידיים שלכם, הביחד והבריאות הם הדברים שבאמת יותר חשובים. אתם המנהיגים, המובילים, תסמכו על עצמכם תתחברו לרגש ולאינטואיציות שלכם. אתם יכולים לצלוח את האירוע!

אנו מאחלות לכם לקחת את התקופה המאתגרת כהזדמנות ולעשות מהלימון לימונדה; לחזור קצת אל עצמינו, לנקות את כל הרעשים מסביב ולהתמקד בדברים החשובים באמת והיקרים לנו ביותר – (ביתנו) וילדינו!

צוות היועצות זמין לכם לכל שאלה והתייעצות.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

בואו לצמוח איתנו להצלחה!

מלאו את הטופס ונחזור אליכם עם כל הפרטים על מסלולי הלימוד ב"ויצו ניר העמק".