מידעון כפר הנוער ויצו ניר העמק סוף שנה!

בסיומה של שנה מאתגרת ויוצאת דופן, כזאת שאתגרה את כולנו- הנהלה, מורים, הורים ותלמידים- שאפילו את סופה הרשמי לא יכולנו לחזות עד לפני מספר ימים, אני מוצאת לנכון לציין כי עמדנו במשימה בכבוד רב! הצוותים החינוכיים שנקראו מיד לדגל והתאימו עצמם לתקופה, אתם ההורים שהבעתם אמון ותמכתם בנו ובעשייה השוטפת- מרחוק ומקרוב- וכמובן התלמידים שניתנה להם ההזדמנות לשוב ולו לזמן קצר אל ספסל הלימודים בטרם יצאו אל החופש הגדול. על כל אלו אני מודה ומבקשת לאחל לכולכם חופשת קיץ נעימה, שימרו על עצמכם ועל הנחיות השעה, הרבה בריאות ונקווה לימים טובים ושגרתיים יותר בעתיד לבוא.

שלכם – אסתי כהן

דבר העורך

הנה מסתיימת לה תש"ף, שנה ייחודית כמותה לא ידענו. אתגר הקורונה לצד הרצון והצורך לסיים את הלימודים כמו שצריך מבלי להחסיר דבר. במידעון הזה(האחרון לעונה ליקטנו עבורכם מעט מהמיטב שהתרחש אצלנו בכפר, בכדי להזכיר לכם שקרו המון דברים בטרם הוירוס נכנס לחיינו: פעילויות חינוכיות, רגעי שיא, חגים ובכלל לסכם לכם שנה מוצלחת ופורייה. רגע לפני שתקראו להנאתכם נשמח אם תענו לנו על שאלון קצר שיעזור לנו לדעת מה אתם חושבים על המידעון השבועי ועל האתר של ויצו ניר העמק. מודים לכם על שיתוף הפעולה ומאחלים לכולכם קיץ נעים וקריאה מהנה.

ידידו הטוב של התלמיד

מה עושה חבורת כלבים צבעונית ומגוונת בניר העמק מידי שבוע, וודאי שאלתם את עצמכם- ובכן, יש לזה סיבה מוצדקת! החל מהשנה וביוזמתה של טלי קרן, מחנכת י"א-3 (משטרה), נחנך מסלול לימודי כלבנות כחלק ממקצוע החקלאות לבגרות. "בעצם התלמידים לומדים חקלאות עם דגש ביולוגי על כלבים. זה נראה על פניו חוויה משעשעת אבל המקצוע ידרוש מהם השקעה ורצינות בכדי להצליח", הסבירה טלי את היוזמה החדשה. "כמו שעד היום למדו כאן חקלאות ברמת 5 יח' עם התמחות בסוסים, בדבורים, בתזונה- כעת ניתנת האפשרות להתמחות בכלבים: גידול וטיפוח, תקשור וטיפול". התוכנית החלה כאמור בראשית השנה בכיתה י"א ו-י"ב ומהווה 'פיילוט' ראשוני לקראת ההמשך. כחלק מהלימודים נפגשים תלמידי המסלול אחת לשבוע עם צוות מדריכים מקצועי (חני ואופיר) מכלביית משמר העמק שמביאים איתם את הכלבים לכפר. במהלך המפגש מתרגלים התלמידים אימוני משמעת ואילוף בהולכים על ארבע. כל זאת במקביל ללימודים עיוניים והכנת אגרוטופ מסכם לבגרות. "התגובות שלהם מצוינות. מספיק לראות אותם עם חיוך על הפנים, מתקשרים עם הכלב, מצליחים לשלוט בהתנהגותו ובאופן כללי נותנים ומקבלים בחזרה הרבה אהבה- זה אומר הכל", סיכמה קרן את הפרויקט החדש.

מעבר לידיעה לחצו כאן

בעקבות לוחמים

תלמידי שכבת י"ב יצאו השנה לסיור לימודי ברמת הגולן תחת הכותרת: "יום בעקבות לוחמים". את היום הייחודי מארגן משרד הביטחון ובמהלכו נחשפים תלמידים מכל רחבי הארץ לקרבות ששינו את פני ההיסטוריה הישראלית במלחמת ששת הימים וביום הכיפורים. במהלך היום סיירו תלמידי ניר העמק באתרי הקרבות ושמעו הסברים מפי אלו שלחמו בשטח באותה התקופה וכן עם לוחמים בסדיר שמשרתים בחטיבת גולני ובחיל השריון. "זה יום מאד משמעותי עבור אלו שבסוף שנת הלימודים הזאת יעלו על מדים", ציינה יעל פוגל, רכזת השכבה, את חשיבות הסיור. "המפגש הישיר של התלמידים עם לוחמים בערך בני גילם המגנים בגופם על המדינה, מאפשר להם להבין את החשיבות של שרות משמעותי בצבא ובכלל על העובדה כי ארץ ישראל היא לא דבר מובן מאליו". בנוסף צפו תלמידי השכבה לאורך היום בתרגיל 'רטוב' של חיילי גדוד 12 של גולני ובמפגן אש במהלכו הסתערו טנקים של חטיבה 7 בשילוב כוחות חי"ר והנדסה, אל יעד המדמה שטח אויב תוך שהם מפגיזים אותו עד כיבושו. בין לבין ניתנה להם ההזדמנות לסייר בין דוכני החילות השונים של צה"ל אשר הוצבו במקום: לפגוש את החיילים, לשאול שאלות לקראת גיוס ולהתרשם ממגוון המוצגים שהובאו לאתר במיוחד עבורם.

מעבר לידיעה לחצו כאן

חשיפה למג"ב

תלמידי שכבה י"ב במסלול משטרה התארחו בבסיס ההכשרות של משמר הגבול בבית חורון. התלמידים יחד עם מפקד המגמה, רפ"ק יקי קובי, הגיעו לפעילות גדנ"עית ייחודית המיועדת רק לחניכים מפנימיות בהן קיים מסלול לימודי משטרה (כנות, הודיות וניר העמק). במהלך השהות נחשפו התלמידים לפעילויות הרבות בהן לוקחים חלק לוחמי ולוחמות מג"ב, בין השאר: פיזור הפגנות, טיפול בהפרות סדר, אבטחת מתחמים רגישים ועוד ממגוון המשימות העומדות בפני שוטרי החיל. "זה שבוע מאד אינטנסיבי עבור החניכים", ציין רפ"ק קובי. "הם לומדים הרבה דברים ובעיקר רואים ושומעים ממקור ראשון על מה שצפוי למי שיבחר להתגייס למג"ב בהמשך. יש משמעות גדולה לעובדה כי הם נמצאים שם, בבסיס האימונים יחד עם הלוחמים, אין לזה תחליף". בנוסף התנסו התלמידים בירי חי ברובה ושמעו הרצאות על מורשת מג"ב ועל פעילותה השוטפת בהגנה על בטחון אזרחי ישראל.

מעבר לידיעה לחצו כאן

מדעני המחר

תלמידי מגמת כימיה בניר העמק יצאו השנה למגוון רחב של סיורים מקצועיים ובין השאר לסיור לימודי במכללת תל חי. במהלך הסיור נכנסו למעבדות  מחקר מתקדמות וביצעו ניסויים כימיים שונים תוך שהם לומדים את תפקידו של הצבע ומשמעותו בתהליך המגע שלו עם חומרים כימיים מגוונים, בנוסף עבדו התלמידים עם מכשירי מדידה מקצועיים שטרם פגשו עד כה. עוד ערכו ניסוי חקר בנושא סוכרים במסגרתו יישמו תגובות אותן למדו בכיתה וכן הכירו תגובות חדשות אליהן נחשפו לראשונה. "המעבדות באקדמיה הן באמת ברמה מאד גבוהה, עם ציוד משוכלל ומאד מדויק, דבר שאפשר להם לחוות ניסויים ברמת אמינות כפי שהם מתבצעים במציאות", תיארה דר קוגן, מורה במגמה שיחד עם שירי מעוז, טלי קרן והלבורנטית שרית עוז, ליוו את הסיור. "הייתה להם הזדמנות לפגוש חוקרים וכן סטודנטים למקצוע, לשאול שאלות וכמובן לקחת חלק בפועל בניסויים השונים ובהמשך זה ישרת אותנו בתהליך הלימודי שנעבור בבית הספר", הוסיפה מעוז וסיכמה את היום המקצועי שעברו.

מעבר לידיעה לחצו כאן

גביע של כבוד

הישג מרשים לנבחרת המחניים של ניר העמק בהובלת המאמנת ורד מילר. השנה התקיים טורניר הגמר לבנות במחניים- בבית החינוך ירקון/ מ.א דרום השרון, אליו העפילה נבחרת בית הספר לאחר דרך ארוכה אותה החלו 38 קבוצות בראשית השנה. כאמור, אל הגמר הגיעה הנבחרת יחד עם 3 בתי ספר נוספים (כפר סילבר, חוף השרון ובית חינוך ירקון) ושם בסיומם של שני משחקים זכו הבנות במקום השני המכובד. "מדובר בהישג מאד מרשים. צריך לזכור כי בדרך הן ניצחו נבחרות רבות והיו להן משחקים קשים, ובזכות המון הקרבה ונחישות של כולן הן הצליחו בסופו של דבר להגיע למקום הזה ואני מאד גאה בהן על כך", סיפרה בהתרגשות ורד מילר המאמנת, רגעים לאחר הזכייה. בסוף משחק הגמר נערך טקס חלוקת הגביעים וביום רביעי בבוקר הונח הגביע אחר כבוד בארון המפואר שנמצא באולם הספורט. ישר כוח לתאיר אילוז, מאי פרץ, בת אל מזרסקי, דלית קוגל, עומר גוזלן, ניקול יסקוב, יעל אליה, תמר ועינב ימין, שיר שבת, מישל פקליסוב, ורוניקה גוס ואלמוג חזוט על שהביאו לניר העמק את הכבוד הספורטיבי הזה!

מעבר לידיעה לחצו כאן

הרצל אמר (וחזה בהמשך)

"בבתי ספר אין הבדל בין הילדיםלא בבגדים ולא בשום דבר אחרההבדל היחיד הוא בכישרון ובחריצות. .לא חיסלנו את התחרותאבל תנאי הפתיחה שווים לכולםכמ ובתחרות ספורטכולם שווים בנקודת המוצאאבל לא בסיום."

את המשפט הזה כמו רבים אחרים הגה בזמנו: בנימין זאב הרצל המוכר לכולנו כחוזה המדינה. לא רבים מאתנו מכירים את חייו האישיים, את התקופה בטרם הפך להיות אותה דמות מוכרת בעלת חזון ציוני שנראה באותה תקופה כלא מציאותי. בדיוק בזה עוסק 'מוזיאון הרצל הנודד' שהגיע לראשונה לניר העמק עם פעילות חווייתית לתלמידי שכבה י'. "מדובר למעשה במעין תצוגה אינטראקטיבית המורכבת מארבע תחנות מרכזיות בחייו של הרצל", סיפרה רות דוד, רכזת השכבה. "התלמידים עוברים מתחנה לתחנה על פי הסיפור הכרונולוגי שלו. זה מתחיל בביתו, עובר דרך בית קפה פריזאי שם נהג לשבת, ממשיך בחדר עבודה האישי שלו ומסתיים בגלריית החזון שלאחריה כבר הפך להיות הרצל המוכר לכולם". מטרת הפעילות היא לחשוף את התלמידים לדמותו של חוזה המדינה עוד בשלבי היותו אדם אנונימי, בעל דעות אישיות וחלום אחד גדול: להקים מדינה בעלת חברה מופתית לעם היהודי. מה הביא אותו למחשבות האלו? ממה הוא הושפע וכיצד הפך את המחשבות למעשים? על כל אלו ועוד מנסה המוזיאון הנודד לענות בעזרת תפאורה מיוחדת המוקמת בתוך הכיתות וכן בעזרת שחקן המוסיף אותנטיות ואווירה. בנוסף לכל אלו ישנם אפקטים חזותיים ותלבושות מהתקופה שמשלימים את החוויה והופכים אותה למוחשית עבור התלמידים.

מעבר לידיעה לחצו כאן

למרות הכל - חיים ביחד

לאורך השנה כולה, תלמידי שכבה ט' לוקחים חלק בפרויקט ייחודי תחת השם: 'חיים משותפים' שמטרתו להפיג חששות ופחדים, להסיר מחיצות ולקרב בין יהודים לערבים החיים יחד במדינה. לקראת סיום המיזם, יצאו תלמידי כיתה ט'1 למשכן לאומנויות בעין חרוד שם קיימו פעילות משותפת עם מקביליהם מחטיבת הביניים בכפר מוקייבלה שבגלבוע. את הפעילות העבירו מדריכי המוזיאון והיא כללה הסברים על ציירים מפורסמים, ציורים משמעותיים בעלי משמעות וסגנונות שונים. נתי בן גיאת, מחנכת הכיתה הסבירה: "הרעיון הוא ליצור דו קיום באמצעות האומנות שמאפשרת לכל אחד לבטא עצמו באופן חופשי וללא מגבלה. עצם זה שהתלמידים משני בתי הספר נפגשים, פועלים ויוצרים יחדיו- זה כבר עושה את שלו ואנחנו רואים לאורך הדרך את השינוי החיובי שהם עוברים". במקביל מתקיים שיתוף פעולה עם כיתה מארה"ב, אליה ישלחו התלמידים ציורים אישיים המבטאים ערך כלשהו מתוך חייהם וכמובן יקבלו מהם ציורים בחזרה מתוך מטרה לראות את השוני והדמיון בין בני נוער מתרבויות שונות בעולם.

מעבר לידיעה לחצו כאן

אתם תשבו - אנחנו ננקה!

זאת השנה הרביעית שמועצת תלמידי ניר העמק מקפידה לקיים את 'יום המנקה'. מדובר ביוזמה מבורכת במסגרתה תלמידים מכלל השכבות מחליפים ליום אחד את צוות עובדי הניקיון המסור במטלות השוטפות של ניקיון מבני הלימוד, הכיתות והכנת בית הספר ליום הלימודים הבא. רונן וטורי שמוביל את המועצה הסביר: "התלמידים פוגשים את המנקות באופן קבוע, מכירים אותן ורואים את העבודה הפיסית הקשה שהן עושות על בסיס יומי, והם אלו שהחליטו לפני כמה שנים כי ברצונם לעזור להן ולו ליום אחד". ביום הזה כאמור, נשארים התלמידים בסוף היום ומחליפים את צוות הניקיון המסור בעבודה. "אנחנו מרימים כיסאות באופן מסודר בכל הכיתות ומנקים את הרצפה, שוטפים, מרוקנים פחים ועושים בעצם את עבודת המנקות", סיפרה ליהיא יוסף, סגנית יו"ר מועצת התלמידים. "העבודה הזאת באמת קשה, לפעמים נדמה לנו שהכיתות מתנקות מעצמן ואנחנו לא ממש שמים לב שיש מי שדואג שזה יקרה בכל יום מחדש", הוסיפה. בזמן שהתלמידים מנקים, יוצא צוות הניקיון לארוחה מפנקת במסעדת "האחוזה" בעפולה וזאת הודות לכסף (שקל אחד) שאוספים נציגי המועצה מהתלמידים. "יום המנקה הוא יום מרגש שהפך למסורת אצלנו. התלמידים מחכים לו ועושים את זה באהבה גדולה. זה חלק מהחזון החינוכי שלנו בניר העמק ואני שמח על ההירתמות שלהם בכל פעם מחדש", סיכם וטורי את הפעילות.

מעבר לידיעה לחצו כאן

בן יהודה היה גאה

שבוע הלשון העברית התקיים השנה וצוין בדרך מאד מקורית ויצירתית. היו אלו תלמידי שכבה ח' שהכינו פעילות מיוחדת אותה העבירו לתלמידי שכבה ו' מבית הספר היסודי 'יד לחמישה' בגן נר. בין השאר כללה הפעילות משחקים בסימן 'של פעם' כגון : דומינו של מילים נרדפות, משחק הזיכרון שעסק בהפכים, תפזורת של דימויים, בינגו שדן בהכללה ופירוט ועוד משחקים מגוונים שנגעו למעשה בחומרי הלימוד אותם תירגמו התלמידים כאמור לכדי משחק. "זאת הייתה פעילות מאד מגוונת", סיפרה מאירה זילברברג, מחנכת כיתה ח'2 ומורה בצוות לשון בניר העמק. "כמובן שהכוונתי אותם וסייעתי להם בפיתוח הרעיונות הבסיסיים, אבל חשוב לי להדגיש כי הם אלו שהכינו את הפעילות וכמובן העבירו אותה בעצמם לחבר'ה מכיתה ו' ששיתפו פעולה ומאד נהנו מהביקור שלנו". יצוין כי בהמשך השנה התקיימו בניר העמק פעילויות נוספות הקשורות לשפה העברית. "אליעזר בן יהודה היה מאד גאה בתלמידים שלנו", סיכמה בחיוך מאירה את הפעילות.

מעבר לידיעה לחצו כאן

בפעם השישית - "יום ללא רעב"

בפעם השישית ברציפות, התקיים השנה "יום ללא רעב". המיזם החינוכי/חברתי-  אותו מובילים רונן וטורי ושלומי ברטלר יחד עם מועצת התלמידים של הכפר- נולד במקור בכדי להעלות את הנתון המדאיג המתפרסם מידי שנה לפיו: אחד מכל שלושה ילדים בישראל חי מתחת לקו העוני ונמצא בסיכון תזונתי. במסגרת המיזם יצאו בחודש ינואר נציגי המועצה לבתי עסק ברחבי העיר עפולה, ורתמו אותם עבור היום הזה, במהלכו הם מכרו מנות מזון במחיר סמלי של 2 ש"ח בלבד! וזאת לאות הזדהות עם ילדים ובני נוער שידם אינה משגת. "אנחנו לא נצליח לפתור כמובן את הבעיה הקשה ביום אחד", ציינה פז שושו, יו"ר מועצת התלמידים. "המטרה העיקרית היא להעלות את המודעות בציבור לעובדה שבארץ שלנו יש יותר מידי ילדים רעבים". למיזם הצטרפו קרוב ל-30 עסקים, אליהם הגיעו מאות בני נוער מכל רחבי העיר והסביבה. נציגי המועצה הסתובבו ברחובות עפולה ובסמוך לעסקים,שם חילקו עלוני הסברה ובהם נתונים על מצב העוני בישראל וסיפרו לעוברים והשבים על חשיבות היום הזה. "אני חברה במועצה עוד מחטיבת הביניים", סיפרה אגם שדו, סגנית יו"ר המועצה." ותמיד היום הזה מרגש בכל פעם מחדש. אני מרגישה שכאן אנחנו באמת עושים למען מטרה חשובה ומערבים את כלל הציבור בעשייה שלנו". כמידי שנה, גם הפעם הציבה מועצת התלמידים דוכן במרכז העיר, שם בין השאר נמכרו לחמניות עם נקניקיות ומשקה קל במחיר סמלי של שני שקלים, כאשר הסכום שנאסף ישמש לפעילות המועצה בהמשך. כאמור "יום ללא רעב" הינו יום השיא של פעילות חינוכית במסגרתה הועברו בשיעורי החינוך מערכים בנושא עוני ופערים חברתיים. זה המקום להודות לכל מי שלקח חלק וכמובן לבעלי העסקים על שפתחו את ליבם.

מעבר לידיעה לחצו כאן

שבוע "כוחות אל"

השנה עסקו בחטיבת הביניים בנושא הכולל של ' לחץ חברתי'. כידוע בגילאים הללו, בני הנוער מושפעים מאד מסביבתם הקרובה ומתופעות הנפוצות בקרב בני גילם, חלקן קשורות בלחץ שגורם להם לרצות להיות 'שייכים' וחלק מ…' אף על פי שהם לא בהכרח פועלים מתוך שיקול דעת עצמאי ובריא. השבוע המרוכז אותו יזמה רכזת החינוך החברתי, אפרת סולומון, בשיתוף היועצות והצוותים החינוכיים בשכבות השונות עסק באותם הכוחות שפועלים על התלמידים וזכה לכותרת: "כוחות אל"- כל מה ש'אל' להם לעסוק בו: עישון, אלכוהול, סמים וכן התמכרויות למסכי הטלפון והמחשב. לאורך השבוע השתתפו התלמידים בסדנאות כיתתיות שעסקו בנושאים הללו, שמעו הרצאות של מומחים מהתחומים השונים וכן צפו בסרטים ובהצגות רלוונטיות. "התאמנו כמובן כל נושא לשכבת הגיל על פי השייכות המתבקשת", הסבירה סולומון את מהות הפעילות. "לחץ חברתי מוביל לעיתים את בני הנוער למקומות שהם לא בהכרח רוצים להיות בהם וחשוב שאנחנו כבית ספר ניתן על כך דגש, במיוחד שחטיבה התחתונה. ככל שהם יבינו יותר את הסכנות הטמונות למשל בצריכת אלכוהול או בשימוש בסמים, כך הם עשויים להתפכח בזמן ולא להיקלע לסכנה". את תכני השבוע החשוב יעבדו המחנכים עם התלמידים במסגרת שיעורי החינוך בהמשך.

מעבר לידיעה לחצו כאן

ימי קורונה - קליפ המורים

עוד בראשית 'פגרת הקורונה' (נראה שחלף נצח) – לצד הלימודים המקוונים – נרתמו צוות החינוך וההנהלה בויצ"ו ניר העמק ובעזרת מורי מגמת התקשורת, הפיקו קליפ חגיגי להעלאת מורל התלמידים. אזז למי שבמקרה בתוך שטף המידע האינסופי שזרם אל כולנו – החמיץ את הקליפ, הנה הזדמנות נוספת לצפות ולהיזכר שלמרות המרחק, היינו קרובים. תהינו!

נגן וידאו

תראו מי בא לבקר

בוגר " האח הגדול" וכוכב הרשת, ליאון שנידרובסקי, קפץ השבוע לביקור בכפר הנוער ויצו ניר העמק. לאון הגיע יחד עם צוות צילום לטובת הפקת סדרת

קרא עוד »

סוף מסלול

בטקס מרשים ומכובד ציינו 26 חניכי שכבה י"ב במגמה ללימודי משטרה את סוף המסלול. בתום שלוש שנים מאתגרות במהלכן עברו חוויות רבות ופעילויות מגוונות נפרדו

קרא עוד »

הנדסאים גאים

בשעה טובה ומוצלחת התקיים השבוע אירוע סיום והענקת תעודות למחזור 2020 במכללה ללימודי הנדסאים של ניר העמק. 13 בוגרים ובוגרות סיימו את המסלול הייעודי במהלכו

קרא עוד »

משימה חדשה

קבלו בברכה את מעיין וניב, שני חיילי הנח"ל שהצטרפו לניר העמק לאחרונה, לטובת פרק המשימה בשירות הצבאי שלהם. מדובר למעשה בשנה במהלכה משרתים החיילים במוסדות

קרא עוד »

מחוברים לעולם

כפר הנוער ויצ"ו ניר העמק הוא חלק בלתי נפרד מארגון ויצ"ו העולמי ואחד הוותיקים מבין כפרי הנוער בארץ ישראל. ההיסטוריה של המקום, סיפור הקמתו על

קרא עוד »

מוזמנים לשתף באהבה

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב whatsapp

צרו קשר בדרך שלכם...

כתובת

כפר הנוער ניר העמק

דוא"ל

nirhaemek1925@gmail.com

© Copyright – NirHaemek 

יום פתוח – כפר הנוער ויצו ניר העמק

ימים
שעות
דקות
שניות
דילוג לתוכן